Siegfried Haenicke

Siegfried Haenicke

Siegfried Haenicke

Siegfried Haenicke (born September 8,1878 inKonstanz, † 19 February1946 in the specialcampMühlberg /Elbe) was a German officer, last General of the Infantry in World War II.

life

Haenicke met on 13 Coming in March 1897 from the Corps of Cadets as a second lieutenant in the 6th Pomeranian Infantry Regiment No.49 inGniezno one. From 15 September 1900, he served as the battalion adjutant, was from 1 October 1904 to 21 July 1907 commanded the Prussian War Academy, and in the meantime, on 18 May 1907 promoted to first lieutenant. After Haenicke on 18 December 1912 had become captain replied to him as such from 18 April1913 inthe staff of the 1st Warmia Infantry Regiment No. 150 toOlsztyn. Here he acted then after 1 October 1913 as a company commander.

With the outbreak of World War I and the mobilization Haenicke came with his regiment on the Eastern Front used and fought in the Battle of Grunwald. On 2 December he was appointed commander of the Second Battalion, with which he was now used on the Western Front. From 19 August 1918 he was then leader of the Depot Battalion.

After the war ended on 12 Haenicke November 1918 the commander of the 37th Field recruit depot Division and two months later he was again placed in command of the Second Battalion, which he led to the demobilization. For parts of this unit was recruited then, under his leadership, the volunteer battalion Haenicke. He was born on 1 Accepted May1920 in the Army and the Staff of the Reichswehr Infantry Regiment 20 allocated. There, on 18 May 1920 was promoted to Major and his use of 1 October 1920 to 30 September 1921 at the headquarters of the 2nd (Prussian) Infantry Regiment. Then added to the staff of the 1st Haenicke Division to Königsberg. From there Haenicke came on 1 1st April 1924 toMunich at the business is headquarteredInfantrySchool, where he began as a teacher and on October 1925 promoted to lieutenant colonel. After laying the school toDresden where he was most recently Academic Director and was on 1 October 1928 on the staff of the 3rd (Prussian) Infantry Regiment moved to German Eylau. When Colonel (since 1 February 1929) was made on 1 November 1930 he was appointed commander of the 2nd (Prussian) Infantry Regiment, the 30th it up to its adoption on September 1932, and the interim promotion to major general on 1 April 1932.

In civilian life he was then from May 1933 to June 1935 Director of the Imperial station Königsberg.

Haenicke was on 1 Reactivated in June 1938, made available to the Army and the 8th Commander of the 61st August 1939 Infantry Division appointed. With the Association, he participated at the beginning of World War II, first the Polish campaign and was the first after its conclusion on November 1939 promoted to Lieutenant General. He then commanded the division in the western campaign and during an attack on the Soviet Union. On 27 April 1942 was his replacement and his transfer to the reserve driver. With simultaneous promotion to general of infantry on 1 Haenicke April 1942 with the leadership of the XXXVIII. Army Corps commissioned. From 1 July to 30 September 1942, he was once again the leader in reserve and then served first as military district commander, then as commander of Army Area General. On 31 January 1945, he was transferred back to the leader and Reserve on 8 May 1945 he retired from active duty and was adopted into retirement.

Haenicke was reached on 20 of the Soviet occupation Arrested in July 1945 and died on 19 February1946 inthe Special Camp No. 1 Mühlberg.

Awards

  • Iron Cross (1914) Class II and I
  • Knight’s Cross of the Royal House Order of Hohenzollern with Swords
  • Prussian Service Cross Award
  • Pour le Merite on 14 June 1918
  • Wound Badge (1918) in Black
  • Hanseatic CrossHamburg
  • Austrian Military Merit Cross III. Class with war decoration
  • Clasp to the Iron Cross II and First Class
  • Knight’s Cross of the Iron Cross on 17 September 1941
  • German Cross in Gold on 4 September 1948

Haenicke was one of only 19 soldiers in the First and Second World War with the highest German decoration for bravery – were awarded – the Pour le Mérite and the Knight’s Cross of the Iron Cross.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress